teeth-5536858_1920

Citlivosť zubov

Zvýšená citlivosť je reakcia zuba na vonkajšie podnety, začína sa krátkou a končí veľmi výraznou bolesťou. V závislosti od štádia vývoja hlavného ochorenia, príznakom ktorého je zvýšená citlivosť, táto bolesť môže byť prechodná alebo trvalá.

Ako sa prejavuje zvýšená citlivosť

Zvýšená citlivosť zubov nie je samostatným ochorením, ale je prejavom nejakého iného ochorenia. Preto príznaky priamo závisia od toho, aký druh ochorenia spôsobil zvýšenú citlivosť. V prípade zubného kazu sa napríklad na zuboch môžu objaviť čierne škvrny.

Pôvodcami podráždenia, ktoré vyvolávajú citlivosť, môžu byť:

Teplé alebo studené jedlá, nápoje, taktiež teplý alebo studený vzduch, kyslé, sladké, veľmi korenisté alebo lepkavé potraviny a tiež mechanické faktory – tvrdé zubné kefky, špáradlá a zubná niť. Pri výraznej patológii nepríjemné pocity môže spôsobiť dokonca aj pohyb jazyka po sklovine.

Príčiny zvýšenej citlivosti zubov

– zubný kaz – v tomto prípade sú problematické iba tie zuby, ktoré sú vystavené zápalovému procesu

– narušovanie minerálneho zloženia zubnej skloviny v dôsledku nedostatku vitamínov v tele, najmä vápnika, fluoridu alebo vitamínu D a v dôsledku častého fajčenia

– mechanické poškodzovanie skloviny, napríklad v prípade nesprávnej techniky čistenia zubov, (častejšie ako 2-krát denne), alebo v prípade použitia zubnej kefky s veľmi tvrdými štetinami, či čistenia s príliš veľkým tlakom na zuby

– postupné opotrebovanie zubnej skloviny a obnaženie zubných krčkov

– bielenie alebo odstránenie zubného povlaku

– ustupovanie ďasien v dôsledku parodontitídy alebo paradentózy, čím sa odhalí zubný   koreň, a práve v dôsledku tohto obnaženia sú zuby citlivé v tejto oblasti

– závažné infekčné choroby

– neuropsychiatrické poruchy, ako aj poruchy endokrinného systému

– tehotenstvo a menopauza u žien

– komplikácie patologického procesu

Zvýšená citlivosť sama o sebe nezmizne – je nevyhnutné jej predchádzať, inak sa situácia zhorší, a bolesť nebude krátka, ale trvalá. Najčastejšie tento stav vedie k úplnej strate zubov, čo vyžaduje aplikáciu zubných protéz.

Terapia

Liečba zvýšenej citlivosti by mala začať na základe presnej diagnostiky a stanovení správnej diagnózy – je potrebné zistiť príčinu, ktorá spôsobila tento problém. Je celkom možné, že bude stačiť zmeniť zubnú kefku a v domácich podmienkach na nejaký čas používať špeciálnu pastu na zníženie citlivosti zubov.

Je treba podotknúť, že ľudové metódy majú skôr negatívny účinok: napríklad, opláchnutie úst soľou –  dráždi ďasná alebo bylinné čaje poskytujú len dočasnú úľavu, ale neriešia hlavnú príčinu patologického procesu.

Remineralizácia skloviny

Remineralizácia skloviny sa uskutočňuje pomocou špeciálnych remineralizačných zubných pást s obsahom fluoridu, vápnika a hydroxyapatitu, ktoré prispievajú k obnove minerálneho zloženia skloviny, umožňujú uzavrieť mikropóry, dentínové kanáliky a zaplniť mikrotrhlinky. Odporúča sa, aby ste navštívili ambulanciu zubného lekára, kde vám tento gél nanesú, alebo to môžete zrealizovať aj doma.

Tesnenie trhliniek

Pri tomto postupe sa využívajú špeciálne materiály – tmely, ktorými sa vypĺňajú trhlinky na žuvacích plochách zubov. Toto opatrenie je účinné pri trhlinkách na zubnom kaze s veľmi hlbokými drážkami, v ktorých sa často kumuluje patologická mikroflóra.

Liečba zubného kazu

V prípade, že kariézne procesy spôsobujú zvýšenú citlivosť a reakciu na teplotné a mechanické podnety, je potrebné vyčistiť zuby od zapálených tkanív a nahradiť ich výplňovými materiálmi. Je nevyhnutné starať sa o stav zubov, aby sa zubný kaz nedostal do závažnejšieho štádia – do pulpitídy.