Prevencia

Prevencia v stomatológii vo všeobecnej rovine predstavuje súbor všetkých opatrení a metód, ktorej cieľom je predchádzať vzniku ochorení v oblasti zubného lekárstva,  vzniku zubného kazu, rôznych parodontopatií a ortodontických anomálií. Do prevencie patria predovšetkým pravidelné preventívne stomatologické prehliadky. Tieto prehliadky by sa mali začať včas, najlepšie v čase prerezania prvých zubov dočasného chrupu. Pacienti tak môžu byť už od ranného detstva motivovaní a poučení o vykonávaní účinnej ústnej hygiene.

Mnoho ľudí navštívi zubného lekára len v prípade, keď cítia, že majú problém. I keď si títo pacienti myslia, že ušetria peniaze, my v našej ambulancii z praxe vieme, že opak býva pravdou.

Väčšine zubných problémov možno v spolupráci so zubným lekárom a pri dodržiavaní správnych hygienických návykov predísť.

Pri pravidelnom sledovaní  Vám je lekár schopný zachytiť nežiaduce zmeny Vášho chrupu a tak zabrániť vzniku bolesti či následne strate zubov. Počiatočný kaz sa dá liečiť omnoho lepšie než silne poškodený zub.

Pravidelnými kontrolami v ambulancii a správnou pravidelne vykonávanou ústnou hygienou je možné bojovať s bakteriálnym plakom, ktorý je príčinou chorôb, ako je zubný kaz, ochorenia ďasien a pokročilá fáza parodontitídy , ktorá súvisí takisto s nepríjemným dychom.

Prevencia a správna ústna hygiena je najlacnejšou a najjednoduchšou pomôckou k zachovaniu vlastných zubov po celý život.