Umyvanie

Správne umývanie zubov v kocke

Umývanie zubov.

Zuby sú našou neoddeliteľnou súčasťou. Používame ich pri rozprávaní, jedení, ale zaručujú aj dobrý vzhľad človeka. Častokrát nás ale dokážu poriadne potrápiť. Veď nie nadarmo sa hovorí, že najhoršia bolesť je bolesť zubov. Aby sme sa takýmto nepríjemnostiam vyhli, je potrebné sa o zuby dobre starať. Prvým a hlavným krokom je ich každodenné čistenie. Avšak, aké je správne čistenie zubov, koľkokrát do dňa je potrebné čistenie zubov praktizovať, a ako dlho je vlastne potrebné čistiť si zuby, aby sme sa vyhli kazu či iným ochoreniam?

Pred jedlom, po jedle, ako teda?

Večná otázka, na ktorú vám odpovie každý stomatológ inak. V tomto prípade však platí jedno pravidlo, ktorého ak sa budete držať, zaručíte si krásny úsmev. Zapamätajte si, že po jedle (napr. po raňajkách) sa znižuje pH zubov, čo znamená, že sú zuby trošku mäkšie. Ak by ste sa rozhodli, že si zuby očistíte tesne po jedle, zubnou kefkou by ste si ľahko mohli poškodiť sklovinu zuba, čo často vedie k zubnému kazu. Riešením môže byť dôkladné čistenie pred raňajkami a po nich vám postačí vypláchnutie úst (napr. ústnou vodou), prípadne po jedle počkať na ústnu hygienu minimálne pol hodiny.

Čas nehrá rolu.

Koľko by malo trvať dôkladné čistenie zubov? Isto mnoho z vás pozná pravidlo troch minút. Teda ak si tri minúty budete čistiť zuby, zaručene budú poriadne očistené. To však nie je celkom pravda. Dôležitejšie než to, ako dlho si zuby umývate, je technika, ktorú pri čistení používate. Pri zlej technike sú aj tri minúty málo.

Rovnako je to aj s otázkou, koľkokrát do dňa je potrebné venovať sa čisteniu zubov. Pri správnej technike dvakrát do dňa (ráno a večer tesne pred spaním) úplne stačí. Dôležité je tento proces nevynechať najmä večer pred spaním, pretože v noci sa v ústnej dutine znižuje tvorba slín, čo prispieva k rozmnožovaniu baktérií, a to následne vedie k tvorbe zubného kazu.

Zubnou kefkou k lepším zajtrajškom.

Správne čistenie zubov vám okrem efektívneho postupu zabezpečí aj kvalitná zubná kefka, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou celého procesu. Kefka by mala byť mäkká a rozhodne by ste s ňou na zuby nemali tlačiť, pretože si narobíte viac škody ako úžitku. Spravidla by sa zubná kefka mala meniť každé tri mesiace, ak ju používate správne. Pri nevhodnom používaní je potrebné ju vymeniť vždy, keď sú štetinky rozstrapkané. Zakúpiť si novú zubnú kefku je potrebné aj vtedy, ak ste prekonali chorobu.

Postup, vďaka ktorému budete mať žiarivý úsmev!

Zdravý chrup začína a končí pri správnom čistení zubov, preto sa pokúste osvedčiť si nasledujúcu techniku:

Na zubnú kefku naneste zubnú pastu približne vo veľkosti hrášku.

Kefku držte v uhle 45 stupňov smerom k prednej strane chrupu – dbajte na to, aby sa štetinky dostali medzi ďasná a zub.

Kefkou následne vytvárajte jemný vibračný pohyb (malý krúživý pohyb).

Následne zotrite nečistoty kefkou od ďasna preč.

Potom prejdite k zadnej strane zubov – tie očistite rovnakým vibračným/krúživým pohybom ako predné zuby.

Dôležité je zapamätať si, že predné zuby (rezáky) sa čistia vertikálne, zažiaľ čo zadné zuby čistíte horizontálne spredu dozadu.

Pri dôkladnom čistení nezabudnite ani na jazyk, ktorý je nosičom mnohých baktérií. Jazyk si jednoducho očistite zubnou kefkou alebo škrabkou na jazyk.

Na záver si vypláchnite ústa čistou vodou, prekontrolujte si zuby jazykom a uistite sa, či na zuboch neostali nečistoty. Pokiaľ zistíte, že váš chrup predsa ešte nie je dokonale čistý, je potrebné pokračovať v čistení.

Následne svoju pozornosť zamerajte na zubnú kefku, ktorú dôkladne očistite tak, aby na nej neostali zbytky jedla či zubnej pasty.

Rovnako dôležité sú aj medzizubné priestory, ktoré vyčistite medzizubnou kefkou (dostupné sú rôzne veľkosti) alebo zubnou niťou.

Správne čistenie zubov vám nezaberie veľa času, no predídete vďaka nemu mnohým nepríjemným komplikáciám, ktoré by vás mohli pripraviť o krásny a zdravý chrup. Preto pamätajte – čistý zub sa nepokazí!