Záchovná stomatológia

NIET NAD VLASTNÉ ZUBY

Záchovná stomatológia je kľúčovým odborom v zubnom lekárstve. Jej úlohou je udržať vaše vlastné zuby živé a zdravé. Zaoberá sa nielen korigovaním zubných defektov (najčastejšie odstránením kazov plombami či koreňovými výplňami), ale aj prevenciou v podobe pečatenia zubov u detí a podporou profesionálnej a domácej ústnej hygieny.

Ako už samotný názov napovedá, hlavným cieľom záchovnej stomatológie je postihnutý zub napr. kazom alebo úrazom zachrániť. V prípade ľahšieho poškodenia nezasahujúceho nervový systém zubu, možno takéto defekty riešiť výplňou(plombou). Druh výplne je stanovený individuálne na základe vyhodnotenia všetkých špecifík, tiež podľa priania pacienta a vždy s ohľadom na výslednú estetiku a trvácnosť ošetrenia. Použitím estetických materiálov sa snažíme zub zrekonštruovať do pôvodného prirodzeného tvaru. Preparácia kazu sa striktne obmedzuje na postihnutú časť zubu, snahou je čo najviac šetriť nepoškodené zubné tkanivá.

Ak sa jedná o poškodenie väčšieho rozsahu zasahujúce nervový systém zubu, je nutná liečba koreňových kanálikov (endodoncia), v ktorých sa postihnutý nerv nachádza.

Všetky zákroky sú na prianie pacienta vykonávané bezbolestne a šetrne v miestnom znecitlivení s ohľadom na individuálny prístup ku každému pacientovi.